Nowy wymiar przestrzeni w kontekście potrzeb osób z niepełnosprawnościami
pdf

Słowa kluczowe

przestrzeń, dostępność architektoniczna, osoba z niepełnosprawnością, projektowanie uniwersalne

Jak cytować

Niedziółka, M. (2023). Nowy wymiar przestrzeni w kontekście potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Myśl Ekonomiczna I Polityczna, 76(1), 77–91. Pobrano z https://mysl.lazarski.pl/mysl/article/view/1420

Abstrakt

Świadome kształtowanie przestrzeni jest współcześnie bezdyskusyjnym wyzwaniem, ale także wymaganiem skierowanym do państwa w związku z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami społeczeństwa. Coraz większa troska państwa o swoich obywateli spowodowała zmiany także jeśli chodzi o przestrzeń publiczną i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Tworzone są nowe instrumenty oraz instytucje, podejmowane są działania służące dostosowaniu przestrzeni, aby osoby ze szczególnymi potrzebami miały zapewniony przynajmniej minimalny dostęp do infrastruktury miejskiej. Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka potrzeb tej szczególnej grupy ludzi oraz aktualnych działań podejmowanych przez państwo polskie. W pracy zostało zdefiniowane pojęcie przestrzeni, głównie publicznej, oraz dostępności architektonicznej. Scharakteryzowano uwarunkowania prawne oraz organizacyjne stworzone po to, by zapewnić dostępność architektoniczną.

pdf
Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.